دیابت

درمان سردی دست و پاها در دیابتی ها

سردی پاها
این مسأله در دیابتی ها چند دلیل داره که معمولا بخاطر نوروپاتی دیابتی و بیماری عروق محیطیه،در نوروپاتی دیابتی در اثر دیابت رگ های بدن دچار مشکل می‌شوند و در وظیفه خود خون‌رسانی و تغذیه سلول ‌ها است ناموفق اند، این نارسایی اعصاب آسیب میبینند.به‌ علاوه میزان بالای قند خون در آسیب اعصاب دخالت دارد، که اثرات حاد آن معمولا بعد از 15 تا 20 سال رخ میدهد .
.
کمبود ویتامین D و کم خونی و کمبود آهن در خون که این مسأله کم خونی با یک آزمایش ساده قابل بررسی هستش و با خوردن قرص فرفولیک که ترکیب آهن و اسیدفولیک هستش و قرص ویتامین D قابل درمان هست.
.

تغییر در شیوه زندگی، بسیار موثر است:

کنترل قند خون و اجرای یک برنامه غذایی سالم و ورزش منظم، کنترل روزانه قند خون و تماس مکرر با پزشک، ترک سیگار و عدم نوشیدن الکل، باعث مدیریت بهتر نوروپاتی دیابتی و سردی دست و پا می شود.
.

مراقبت روزانه از پاها

بی حسی در پاها منجر به زخم پای دیابتی در بیماران می شود، مراقبت مکرر از پاها در ضروری است هر گونه تاول و زخم کوچکی در این بیماران منجر به عفونت و در نهایت قطع عضو می شود. تمیز نگه داشتن پاها و استفاده از لوسیون روزانه، استفاده از جوراب های ضخیم و کفش های راحت در جلوگیری از زخم پای دیابتی موثر است.توی خونه هم جوراب بپوشید.
.

و اما درمان این مسأله در طب سنتی

.
سردی پاها بدلیل کم شدن صفرا در کبد و بدن و افزایش سودا در بدن هستش که یکی از دلایلش هم قند خون بالا و کلسترول بالا و چربی کبد و البته کم تحرکی هستش و پیش زمینه ایجاد زخم پای دیابتی هست . این مسأله با خامگیاهواری و مصرف قهوه هسته خرما با کمی دارچین قابل حل هستش .

درمان دوم که در کتاب ذکر شده

سردی جات مانند چای (اصلن چای ننوشید) و قهوه و نسکافه و گوشت گوساله و برنج سفید و ماست و دوغ استفاده نکنند ، هروقت احساس سردی کردید جوراب و لباس گرم بپوشند و از دمنوش آویشن و پونه و یک چهارم قاشق چایخوری دارچین روزی سه مرتبه میل بفرمایند میتوانید کمی زعفران هم اضافه کنید و با عسل شیرین کنید یا با خرما و توت خشک میل شود،حتما در روز نیم ساعت پیاده روی کنید. انشاءالله در سه روز خوب میشن .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.